Provádíme vícestupňové čištění a regeneraci všech druhů částicových filtrů a katalyzátorů do 24 hodin chemickou metodou s patentovaným liquidem, kterou vyvinul přední výrobce DPF – firma IMASAF, dále také termickou a pneumatickou metodou.
Účinnost regenerace je 98% – 100%, a to bez řezání do filtru a s tím spojeným vymontováním čidel.
Filtr pevných částic neboli DPF (Diesel Particulate Filter) je zařízení určené pro vozidla s naftovým motorem. Slouží k zachycení a odstranění škodlivých prachových částic z výfukových plynů. Jemné částečky prachu zachytí a následně spaluje. Zabraňuje tak úniku karcinogenních látek do ovzduší a při správné funkčnosti pomáhá chránit životní prostředí.
Je součástí všech dieselových motorů splňujících emisní normu Euro 3. Je tak standartním vybavením všech nových automobilů.
Filtry pevných částic jsou vybaveny automatickou regenerační funkcí. Rozlišujeme dva typy regenerace – pasivní a aktivní.
Pasivní regenerace DPF znamená, že zachycené částice jsou automaticky spalovány při vyšších otáčkách a při určité teplotě výfukových plynů. Zpravidla se tak děje při delší jízdě po dálnici.
Oproti tomu aktivní regenerace DPF je již závislá na spuštění pomocí čidel a systémů vozidla. K tomuto procesu dochází po určitém nájezdu kilometrů v případě, že nedošlo k pasivní regeneraci filtru pevných částic. Zpravidla se jedná o situaci, kdy byl vůz delší dobu pouze v městském provozu, tím pádem nenastaly vhodné podmínky pro spuštění pasivní regenerace a zachycené částice tak nemohly být spalovány. Podmínky, jak spustit regeneraci DPF, se ovšem liší dle jednotlivých výrobců. Všeobecně ale platí, že ke spuštění aktivní regenerace DPF filtru, je zapotřebí dostatek paliva v nádrži, vyšší rychlost a důkladné zahřátí motoru.
I přes výše zmíněné automatické regenerační mechanismy časem dochází k zanesení filtru, které může vést až k jeho ucpání. K nahromadění popílku ze spálených sazí obvykle dochází po ujetí 150 – 200 tis. km.
Příčinou ucpání filtru pevných částic ovšem může být i jiný problém ve vozidle, například ucpaný EGR ventil, vadné vstřikovače či závada na turbodmychadle.
Ucpaný filtr pevných částic mohou signalizovat následující jevy:
rozsvícená kontrolka DPF
častá regenerace filtru
zvýšená spořeba paliva
nižší výkon vozidla
vysoká kouřivost
přehřívání motoru
přepínání do nouzového režimu
Filtry pevných částic čistíme maximálně účinnou a šetrnou metodou vyvinutou předním výrobcem DPF – firmou IMASAF. Díky moderní technologii v podobě zařízení Flash Cleaner MachineTM dokážeme Váš filtr zcela vyčistit do 24 hodin.
Filtr je čištěn chemicko-termickou metodou s patentovaným liquidem v zařízení Flash Cleaner Machine. Nejprve se diagnostikuje příčina ucpání filtru a následně je spuštěno jeho čištění. Vyčištěné DPF je poté znovu diagnostikováno a zákazník obdrží protokol o jeho stavu před a po vyčištění. Samotný proces čištění trvá zhruba od 30 do 120 minut – v závislosti na typu filtru.
Filtr se nejprve rozřízne, poté se vyčistí vzduchem a vloží do pece, kde se při zhruba 700°C vypéká, aby se spálily uhlíkové zbytky. Nakonec se svaří zpět do původního stavu.
Filtr se ponoří do ultrasonické nádrže naplněné teplou vodou. Za pomoci ultrazvuku se pak ve vodě vytvoří mikrobubliny o velmi vysoké teplotě. Jejich tlak dosahuje až 500 atm, čímž dojde k jejich implozi, která způsobí oddělení částic od všech filtračních substrátů. Tím jsou usazené nečistoty z DPF odstraněny.
Do palivové nádrže nebo výfukového potrubí se přidají speciální aditiva na čištění DPF, známá jako čističe filtru DPF. Ta zvyšují teplotu spalování, což má vést k pročištění filtru.